C.N
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» black list
Cum sa contruiesti o flota.(Ratia flotei) EmptyMier Iun 10, 2009 9:27 pm Scris de blondu1212

» NOUL HOST GALAXIETOOL COSA NOSTRA
Cum sa contruiesti o flota.(Ratia flotei) EmptyJoi Mar 19, 2009 12:04 am Scris de KlN

» PNA N.A.S.A.
Cum sa contruiesti o flota.(Ratia flotei) EmptyDum Mar 08, 2009 11:43 pm Scris de blondu1212

» propuneri de razboi
Cum sa contruiesti o flota.(Ratia flotei) EmptyMar Mar 03, 2009 8:34 pm Scris de KlN

» Fuziune cu REVANGE
Cum sa contruiesti o flota.(Ratia flotei) EmptyJoi Noi 20, 2008 6:56 pm Scris de KoBrA

» Alianta cu Cylons
Cum sa contruiesti o flota.(Ratia flotei) EmptyJoi Noi 20, 2008 3:20 pm Scris de umbra

» NAP (Non Agresion Pact)
Cum sa contruiesti o flota.(Ratia flotei) EmptyLun Noi 17, 2008 10:26 pm Scris de KlN

» unirea aliantelor?
Cum sa contruiesti o flota.(Ratia flotei) EmptyDum Noi 16, 2008 1:59 pm Scris de boronks

» unul perfect pentru lista neagra
Cum sa contruiesti o flota.(Ratia flotei) EmptyJoi Oct 23, 2008 9:49 pm Scris de KlN

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Cum sa contruiesti o flota.(Ratia flotei)

In jos

Cum sa contruiesti o flota.(Ratia flotei) Empty Cum sa contruiesti o flota.(Ratia flotei)

Mesaj  boronks Joi Aug 21, 2008 9:31 am

Este important sa intelegi, inainte sa incepem, ca configuratia flotei tale, pentru a avea success, trebuie sa evolueze constant odata cu universul in care joci, cu jucatorii de acolo, cu stilul tau de a juca si , desigur, cu tinta pe care vrei sa o ataci.

De asemenea, inainte sa incepem, este esential ca tu sa pricepi ce este Focul Rapid, apararea, si cum sa folosesti simulatoarele de batalii. Este iarasi important sa intelegi ca voi folosi numere intregi.Intelegerea conceptului de fooder, si puterea fiecarei nave in parte te va ajuta sa intelegi acest ghid mult mai bine.

-------------------------------------------------
Am lasat la o parte Vanatorul mare(HF), mai tot timpul nu prea dau randament, facand exceptie perioada de inceput a jocului si perioada cand universul devine batran, si daca nu sti cum sa le folosesti cand universul e batran…ai ramas un incepator.

De asemenea am lasat la o parte probele de spionaj, pentru ca ele nu sunt asa eficiente ca si Vanatorul mic(LF), la fel si Transpotorul mic(SC)


-----------------------------------------------

Tipuri de nave de atac:
(vom folosi prescurtarile in continuare)


Vanator mic - LF
Crucisator - CS
Nava de razboi - BS
Distrugator - DS

Si tipuri de nave de ‘suport’:

Reciclator- RC
Transportoare mici/mari - SC/LC

Vei afla ca navele se vor grupa impreuna pentru a forma o structura de suport/atac, totusi, este important sa sti ca daca flota ta este bine echilibrata, nu inseamna ca este invincibila.


--------------------------

LF formeaza structura de baza pentru fodder-ul tau, ele sunt o mare forta in numar mare.
Jucatori foarte buni au demonstrate puterea lor uimitoare in numar mare, impotriva flotelor mari de BS

Ratia cea mai folosita pentru LF este de 10 LF la 1 BS
Asta inseamna ca daca ai 1000 de BS ar trebui sa ai 10.000 LF ca sa iti acoperi spatele.

Asta merge foarte bine, si va produce in aproape orice caz o flota foarte puternica.

Oricum, o flota compusa numai din LF si BS are slabiciuni severe. In special impotriva unei flota mai numeroase, sau impotriva flotelor bazate pe Foc Rapid

Eu cred ca 15LF:1BS este o ratie mult mai efectiva, care desi mai greu de mentinut, te va ajuta mai tarziu in joc cand altii au flote mari de crucisatoare.De stiut: Fodder-ul este pentru a iti micsora pierderile de nave de baza(BS/DS), daca cineva vine cu o flota de crucisatoare si iti distruge fodder-ul, pierderile tale vor fi uriase, si ale lui pot fi la fel,totusi.. vei afla ca el poate face profit din distrugerea Vanatorilor tai(LF).

Crucisatoarele sunt navele esentiale pentru distrus fodder, asta este singurul motiv pentru care eu le am. Am experimentat cu o combinatie de CR/DS, dar experimentul a esuat mizerabil, pentru ca LF sunt mult mai ieftine decat crucisatoarele. Oricum, o combinatie buna incercata si testata este de obicei 2CR: 1BS

Adaugarea DS nu este asa de importanta pana cand ajungi la perioada de mijloc/tarzie a jocului, cand vei avea resursele necesare sa te plimbi cu aceste nave mancatoare de deuterium. Sa zicem ca ai resursele necesare sa implementezi aceste nave in flota ta, iti sugerez sa adaugi 5 LF la flota ta pentru fiecare DS

---------------------------

Configuratia flotei arata cam asa acum:

20 LF ---- 2 CR ---- 1 BS ---- 1 DS

---------------------------
Adaugarea navelor de suport, sugerez sa ti numarul CR si al transportoarelor la acelasi nivel, asadar ratia ar fi 1LC:1 CR sau 5 SC : 1 CR.

Pentru reciclatoare(RC), sugerez 2 tactici, ori sa mentii numarul de RC astfel incat sa iti pozi recicla toata flota, sau sa ai ratia 2 RC : 1 BS. Amandoua ar trebui sa duca cam la acelasi rezultat.

---------------------------
Configuratia finala arata acu asa:

20 LF ---- 2 CR ---- 1 BS ---- 1 DS ---- 2 LC ---- 5 SC ----- 2 RC's

---------------------------

Cred ca asta este un exemplu perfect pentru cum ar trebui o flota sa fie compusa.

Alte combinatii intalnite mai des:

---------------------------

10 LF ---- 5 CR ---- 1 BS ---- 1 DS

---------------------------

50 LF ---- 1 CR ---- 1 BS ---- 1 DS

---------------------------

0 LF ---- 10 CR ---- 1 BS ---- 1 DS

---------------------------


Alte combinatii mai interesanta pe care le-am vazut:


---------------------------

1000 LF ---- 6 CR ---- 1 BS ---- 0 DS

---------------------------

O sa observi, pe parcursul jocului ca, cu cat este mai mare flota de fodder, cu atat victoria este mai usoara si mai putin dureroasa…totusi trebuie sa fi atent. Echilibrarea flotei este buna, dar ADAPTAREA flotei pentru fiecare tinta in parte este importanta.

La sfarsit nu conteaza daca construiesti 50.000 LF si 50 BS sau 800 DS si 6000 de CR
, conteaza faptul ca tu sa iti adaptezi flota in functie de tinta pentru a face profit.
boronks
boronks
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 83
Varsta : 39
Data de inscriere : 04/07/2008

https://cosa-nostra-forum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum